Ve středních Čechách za nouzového stavu ubylo dopravních nehod

Ve středních Čechách za nouzového stavu výrazně ubylo dopravních nehod. Policisté zaznamenali 2213 kolizí, meziročně o 30 procent méně. Zemřelo při nich 18 lidí, což je o jedno úmrtí méně než za stejné období loňského roku, řekl dnes novinářům krajský policejní náměstek Jan Tulach. Nouzový stav v zemi platil 12. března do 17. května.

V období pandemických opatření se změnila situace na silnicích - jezdilo méně aut a provoz ve všedních dnech připomínal víkendy či svátky. Ubylo díky tomu nehod. Podle policie však zároveň přibylo kolizí motocyklistů, policisté jich v regionu zaznamenali 129, přitom loni stejnou dobou jich bylo rovných sto. Mezi 18 mrtvými bylo devět motocyklistů, což je meziročně o sedm více.

Ve středních Čechách během nouzového stavu také přibylo případů narušování veřejného pořádku, což má podle kriminalistů souvislost s nařízeními vlády. Policie zaznamenala 598 případů narušování pořádku, meziročně o 131 více. Celkový počet přestupků se ale snížil, a to zhruba o 7600 na 19.900.

Podle Tulacha se na přestupkovém jednání nemalou měrou podíleli cizinci, týkalo se to hlavně majetkové přestupkové činnosti, případně občanského soužití. Počet přestupků páchaných cizinci meziročně vzrostl o 88 na 182.

Během nouzového stavu naopak ubylo případů domácího násilí. Policisté takových incidentů zaznamenali 46, o devět méně než ve stejném období loňského roku. Počet případů vykázání klesl o polovinu na 13.

Česká tisková kancelář