V Izraeli znovu sledují pohyb lidí, 30.000 jich musí do karantény

Izraelské úřady nařídily karanténu až 30.000 lidem, kteří přišli do styku s nakaženými koronavirem. Přišlo se na to díky obnovenému programu policejního sledování pohybu občanů. V Izraeli zaznamenávají v posledních dnech rychlý nárůst nakažených - celkově je jich tam přes 29.000 a zemřelo 331 lidí. Novou vlnu prožívá také palestinský Západní břeh Jordánu, mnoho případů je zejména v oblasti Hebronu. Podle samosprávy se tam situace vymkla kontrole a současná uzávěra vyhlášená na pět dní bude zřejmě muset být prodloužena.

Na Západním břehu Jordánu zaznamenali nově 528 případů koronaviru, celkově se na tomto území potvrdila nákaza u 3835 lidí a z toho 2749 připadá na oblast Hebronu. Na západním břehu Jordánu zemřelo už 18 lidí. Další palestinské území, Pásmo Gazy, má 72 nakažených a jednoho mrtvého.

Izraelský parlament dnes bude schvalovat nová vládní opatření, která mají vývoj epidemie zpomalit. Omezen bude počet návštěvníků společenských akcí a také klientů restaurací a barů na maximálně 50 lidí. Nová pravidla začnou platit v pondělí ráno. Ministr financí Jisrael Kac ale upozornil, že další omezování provozu povede ke krachu restaurací a připraví o práci dalších 150.000 lidí.

Izrael v poslední době zaznamenává více než 1000 nových nakažených denně, což převyšuje denní přírůstky z první vlny epidemie.

Policie dnes oznámila, že začne přísněji dohlížet na dodržování pravidla o odstupu a vyčlení k tomu zvláštní personál. List Haarec napsal, že policie rozeslala 30.000 lidem příkaz nastoupit karanténu, protože byli ve styku s nakaženými.

Ministr obrany Benny Ganc řekl v armádním rozhlase, že vláda chtěla “otevřít ekonomiku co nejvíc, ale s novým nárůstem případů je nucena postupovat důrazněji”.

Česká tisková kancelář