Tržby z volně prodejných léků v ČR stouply ve čtvrtletí o pětinu

Tržby z prodeje registrovaných volně prodejných léků v Česku stouply v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 21 procent na 5,5 miliardy korun. Volně prodejný segment celkem, který kromě nich zahrnuje také hygienické produkty, zdravotnické prostředky, doplňky stravy a dětskou výživu prodávané v lékárnách, vzrostl během prvních tří měsíců roku proti stejnému období loni o 19 procent na více než 6,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. Podle generálního ředitele firmy pro ČR a SR Martina Šlégla se v číslech promítl hlavně efekt předzásobení těmito léky po propuknutí pandemie covidu-19.

Za zhruba tři čtvrtiny silného meziročního růstu prodejů jsou podle společnosti zodpovědné volně prodejné léky proti chřipce a nachlazení - tedy produkty proti kašli a dalším respiračním potížím, které zaznamenaly proti prvnímu čtvrtletí 2019 nárůst tržeb o 19 procent, číselně o 246 milionů korun. Dále pak léky proti bolesti, kde činil nárůst tržeb proti loňskému prvnímu čtvrtletí 27 procent, respektive 206 milionů korun, a vitaminy, kde byl růst tržeb proti prvnímu kvartálu roku 2019 o 41 procent, tj. o 250 milionů korun.

Nejvýrazněji trh s registrovanými volně prodejnými léčivými přípravky podle dat IQVIA vzrostl během března, kdy měsíční tržby 2,1 miliardy korun představovaly meziměsíční nárůst 22 procent a v porovnání s březnem 2019 byly tržby vyšší o 39 procent. “Nejvyšší prodeje, více než dvojnásobné proti loňskému roku, jsme zaznamenali v prvních dvou březnových týdnech, tedy bezprostředně po potvrzení prvních onemocnění covid-19 na území České republiky. Již v první polovině dubna se trh s registrovanými volně prodejnými léčivy naopak propadl 11 procent pod úroveň roku 2019 a během celého měsíce zůstával na těchto hodnotách. Předpokládáme tedy, že ve druhém čtvrtletí dojde k výraznému meziročnímu poklesu,” uvedl Šlégl.

IQVIA je předním světovým poskytovatelem pokročilých analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb (CRO) v oboru zdravotnictví. Firma vznikla sloučením společností IMS Health and Quintiles, po celém světě má přibližně 67.000 zaměstnanců.

První tři případy covidu-19 se v Česku prokázaly 1. března, první nakažený člověk zemřel o tři týdny později. Mimořádná opatření proti šíření pandemie, která dosud nebývalým způsobem omezila volný pohyb a cestování, podnikání, školní výuku, kulturu, sport a další aktivity, vláda od konce dubna postupně ruší či zmírňuje. Zatím poslední velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru čeká zemi v pondělí. Život se pozvolna vrací k běžnému fungování i v dalších zemích.

Česká tisková kancelář