Soud potvrdil šestileté vězení pro Paška a Čurdu v kauze IZIP

Bývalý ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek a jednatel firmy FINIM Ilja Čurda si odpykají šestileté vězení za podvod. Dnes to potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání obou mužů. Pašek i Čurda musí každý zaplatit státu dvoumilionový peněžitý trest a společně mají nahradit podvedené IZIP škodu 140 milionů korun. Po dobu pěti let také nesmí působit ve statutárních orgánech obchodních společností. Kauza se týká spolupráce IZIP s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).

Firma IZIP, která se nyní jmenuje Společnost pro eHealth databáze, dříve provozovala pro VZP elektronické zdravotní knížky a portál pro komunikaci s lékaři či zaměstnavateli. Pašek s Čurdou se podle verdiktu rozhodli na této spolupráci obohatit na úkor IZIP. V roce 2008 proto nechali uzavřít zprostředkovatelské smlouvy, podle nichž měla Čurdova FINIM dopomoci IZIP k rozšíření kontraktů s pojišťovnou mimo jiné ohledně projektu osobního účtu pojištěnce.

Smlouvy však byly podle justice účelové a FINIM žádnou zprostředkovatelskou činnost neprováděla. Čurda přesto jménem své firmy vystavoval společnosti IZIP faktury, které Pašek nechal proplácet. Pašek se pak nechal ve FINIM zaměstnat a Čurda mu část získaných peněz - konkrétně 8,4 milionu - vyplatil jako mzdu.

Muži vinu odmítají. “Jednalo se o zcela běžný obchodní vztah, který byl výhodný pro všechny strany,” řekl dnes soudcům Čurda. Připustil, že pasáž o provizi “byla možná nešťastná”, trval ale na tom, že práci odvedl. To tvrdil i Pašek, podle nějž se Čurda zasadil o uzavření tří smluv s VZP, které byly výhodné jak pro pojišťovnu, tak pro IZIP.

“Skutek, ze kterého jsem obžalovaný, se nestal a stát se nemohl. Jsem přesvědčen, že na počátku stíhání stála snaha o odstranění bývalého ředitele VZP Pavla Horáka,” prohlásil Pašek. Zmínil, že proti IZIP vedl dehonestační kampaň někdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). “Kvůli dlouhodobé negativní prezentaci se projekt stal v očích veřejnosti něčím bezcenným, nástrojem k tunelování. Společenskou objednávkou pak bylo někoho za ten tunel stůj co stůj zavřít,” podotkl obžalovaný.

Horák původně čelil stíhání společně s Paškem, a to za pletichy při veřejné soutěži. Policie je v roce 2013 obvinila z toho, že uzavřeli půlmiliardovou smlouvu na nábor nových klientů bez veřejné soutěže. Nejvyšší státní zastupitelství však stíhání zastavilo.

VZP vydala firmě IZIP za poskytované služby zhruba dvě miliardy korun za 12 let. V roce 2012 pojišťovna vypověděla smlouvu na zdravotní knížky a o tři roky později i smlouvu na provoz portálu.

Česká tisková kancelář