Roční náklady VZP na jednoho pojištěnce vzrostly za posledních 5 let o 9 tis. Kč

Roční náklady VZP na jednoho pojištěnce vzrostly za posledních 5 let o 9 tis. Kč, z 25 933 Kč v roce 2016 na 34 965 Kč v roce 2020. V letošním roce VZP vydá na zdravotní péči 208 mld. Kč, o 20 mld. Kč více než v minulém roce.

Tyto informace zazněly v rozhovoru s ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem pro Novinky.cz. Za posledních pět let výdaje VZP na zdravotní péči vzrostly o 55 mld. Kč. Tato situace je umožněna zvýšeným výběrem pojistného, který vedle možnosti lepšího financování péče vytvořil VZP rezervy ve výši 16 mld. Kč.

VZP se snaží mapovat dostupnost zdravotní péče v regionech a podporovat oblasti s nižší dostupností praktických lékařů a stomatologů. Náklady na specializovanou centrovou péči byly v roce 2019 ve výši 10,88 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 11,3%.

největší navýšení příjmů od VZP zaznamenají nemocnice, které dostanou v letošním roce o 10,9 mld. Kč více, tedy o 8-13% více. Navýšení plateb nebude plošné, ale bude směřovat do regionů s největší potřebou zdravotní péče a také do nemocnic, které byly zařazeny do sítě urgentních příjmů. Pro každý okres je definována jedna nemocnice s urgentním příjmem. Koncepce urgentní příjmů byla představena Ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami na podzim 2019 (zde).