Polsko: Výhody vakcíny převažují nad možnými riziky AstraZeneky

Výhody očkování proti covidu-19 převažují nad možnými riziky vakcíny AstraZeneky, řekl dnes polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Žádný z nežádoucích účinků po podání preparátu AstraZeneky v Polsku zatím podle něj nenaznačuje, že by očkování souviselo s případy krevních sraženin. Tuto očkovací látku zatím zdravotníci aplikovali 583.000 obyvatelům Polska, uvedl list Gazeta Prawna.

“V tuto chvíli stále věříme, že (…) výhody očkování ve smyslu zvýšení bezpečnosti veřejnosti jsou mnohem větší než možná rizika očkování vakcínou AstraZeneky,” uvedl na tiskové konferenci šéf polského resortu zdravotnictví.

Několik zemí Evropské unie v posledních dnech preventivně pozastavilo podávání vakcíny firmy AstraZeneca kvůli podezřením na možné nežádoucí vedlejší účinky preparátu. Dnes tento krok oznámily například Francie, Itálie nebo Německo.

Niedzielski polskému Rádiu Zet řekl, že v současné době nejsou důvody k pozastavení aplikace této vakcíny, ale Polsko uposlechne doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Ta oznámila, že kvůli situaci mimořádně zasedne tento čtvrtek a poté vydá své stanovisko. “Na jedné straně tady musíme být velmi opatrní, ale nesmíme být hysteričtí,” řekl polský ministr zdravotnictví rádiu podle agentury Reuters.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz agentuře PAP řekl, že Polsko postupuje v souladu s doporučením EMA a v tuto chvíli v zemi nepadlo rozhodnutí o pozastavení očkování přípravkem firmy AstraZeneca.

Česká tisková kancelář