Polovina Čechů věří, že očkování má vážné vedlejší účinky

Češi sice v Eurobarometru tvrdí, že očkování je důležité (myslí si to 90 procent z nás), a dvě třetiny Čechů míní, že jeho zanedbání může mít vážné zdravotní dopady, přesto podléháme mýtům. Celkem 48 procent Čechů se domnívá, že vakcíny mají vážné vedlejší účinky. Ve znalostech o účincích očkování i díky tomu zaostáváme za průměrem lidí v Evropské unii. Ukázal to nejnovější průzkum, který proběhl na více než 27 tisících lidí ve všech zemích EU.

Výzkum o očkování

7 % italských lékařů si v duchu myslí, že vakcíny nejsou bezpečné

21 % českých a slovenských lékařů ani nedoporučí přeočkování proti spalničkám

45 % Čechů si myslí, že vakcíny nadměrně zatěžují imunitní systém člověka

48 % Čechů si myslí, že vakcíny mají závažné vedlejší účinky

45 % Čechů se domnívá, že vakcíny mohou způsobit nemoci, proti nimž mají chránit

Z nejnovějších dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí ECDC vyplynulo, že sice 80 procent Evropanů má celkem seriózní informace o očkování a vakcínách, ale mezi státy jsou poměrně velké rozdíly. Češi zaostali ve všech čtyřech dotazech za průměrem EU a patří mezi čtyři poslední země, jež dokázaly správně odpovědět. Přitom 79 procent Evropanů získává první informace o očkování od lékařů první volby – tedy u nás od praktiků a pediatrů, nikoliv z internetu nebo ze sociálních sítí, kde se objevuje nejvíce dezinformací a mýtů.

Ukázalo se navíc, že vědomosti Čechů o účincích očkování jsou v rámci Evropské unie spíše podprůměrné. Polovina českých respondentů například špatně uvedla, že očkování má často závažné vedlejší účinky. Česko zaostalo za průměrem EU ve všech čtyřech klíčových otázkách a za námi se umístilo jen Chorvatsko, Lotyšsko, Bulharsko a Kypr. Nejlépe naopak dopadli Nizozemci, Švédové a Dánové. Průzkumu se zúčastnilo přes 27,5 tisíc lidí ze všech zemí EU.

Vědomosti Čechů o očkování zaostávají za průměrem EU

Z dalších čerstvých dat ECDC sice dále například vyplývá, že Česko patří mezi čtyři země s nejvyšší proočkovaností dětí proti spalničkám, spolu s Portugalskem, Lucemburskem a Maďarskem. Očkuje se plošně sice ve všech zemích EU, nicméně na opačném pólu je s proočkovaností pouhých 85 procent populace Itálie a jen o málo více populace je proočkováno třeba ve Francii, kam řada rodin jezdí na dovolenou. Při současném epidemickém návratu spalniček, kdy až třetina lidí nemá dostatečné protilátky proti nemoci, to znamená, že dovolená v takových zemích může mít smrtící účinky.

Návraty nemocí, o nichž jsme si mysleli, že jsou vymýcené, jsou přitom realitou a to i úmrtí na ně. Například v roce 2017 se objevilo v Evropské unii 89 případů tetanu, z nichž 14 skončilo pro nakažené úmrtím. Od února 2018 do ledna 2019 se zase vyskytlo celkem 12 266 případů spalniček, z nichž 33 skončilo také smrtí. V Česku je nyní přes čtyři sta případů nakažených a ministerstvo zdravotnictví již na počátku dubna vydalo pokyn, aby všichni zdravotníci v nemocnicích byli otestováni na protilátky a přeočkováni, pokud jich budou mít nedostatek. Ovšem ani řada českých zdravotníků se přeočkovat nenechala.

Stále věříme mýtům

Není divu, že Lucie Bryndová, která referovala organizaci ECDC o aktuální situaci s očkováním v Česku, vidí u nás co se týče vakcinace jen dvě hlavní bariéry. Co do nízkého stupně proočkovanosti proti chřipce tak fakt, že očkování je dobrovolné. A co se týče očkování proti spalničkám, tak „falešné příběhy čerstvých rodičů o vedlejších účincích očkování, čemuž se snaží Ministerstvo zdravotnictví čelit relevantními informacemi.“

Že přitom v novém Eurobarometru dvě třetiny Čechů zároveň tvrdí, že si uvědomují důležitost očkování a fakt, že jeho zanedbání může vést k vážným zdravotním problémům a zároveň také 90 procent Čechů považuje očkování za důležité, není až takový paradox, jak by se mohlo zdát. Zjednodušeně řečeno: známe vědecká fakta, ale přesto podléháme mýtům. A to včetně medicínské veřejnosti (viz box).

„V současnosti je každoročně očkováno více než 100 milionů dětí proti chorobám jako je záškrt, černý kašel, tetanus, obrna, spalničky, tuberkulóza či hepatitida typu B. Podle odhadů zabrání očkování celosvětově každý rok 2,5 milionům úmrtí a snižuje náklady na léčbu nemocí, včetně léčby předepisované na virové infekce,“ doporučuje i evropská komise pro zdravotnictví. „Navzdory vynikajícím výsledkům zaznamenáváme v několika zemích EU a sousedních zemích kvůli nedostatečné proočkovanosti bezprecedentní výskyt nemocí, jimž lze očkováním předcházet. Nerovnoměrný přístup k vakcínám a slábnoucí důvěra veřejnosti v očkování je znepokojující a pro odborníky z oblast veřejného zdraví představuje velkou výzvu,“ apeluje komise právě na zdravý rozum v přístupu k očkování.

Klíčová slova:

Očkování ECDC Spalničky