Piráti chtějí ve Sněmovně požádat vládu o data ke koronaviru

Piráti budou chtít na jednání Sněmovny zařadit mimořádný bod a požádat vládu o informace a data ke koronavirové pandemii. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí dolní komory to řekla první místopředsedkyně strany Olga Richterová. Podle ní je v zahraničí běžné, že státní instituce v zabezpečené podobě dávají data vědecké veřejnosti. Jako příklad zmínila Velkou Británii, Švýcarsko i Slovensko.

“Zveřejnění se týká zejména epidemiologických modelů, potom podrobných, byť samozřejmě anonymizovaných dat, a scénářů vývoje, tedy toho, abychom o budoucnosti měli alespoň nějakou představu, aby se mohli připravit podniky, zaměstnavatelé i lidé. Bez dat nelze dělat zodpovědnou politiku a poskytnutí dat vědcům je ku prospěchu celé zemi,” řekla Richterová.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek uvedl, že jeho strana navrhovala legislativní zakotvení takzvaného pandemického stavu. O něčem podobném hovořil v pondělí po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v souvislosti s možnou změnou ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, kterou předloží ministerstvo vnitra kabinetu ve čtvrtek.

Michálek připomněl, že Piráti navrhují zavést stupně pohotovosti po vzoru Nového Zélandu. Škála by byla čtyřstupňová, první stupeň by znamenal mírné nebezpečí a s ním spojená opatření, která jen málo zasahují do svobod občanů, naopak čtvrtý stupeň by představoval nouzový stav.

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík uvedl, že Piráti podporují jednorázový příspěvek 500 korun denně pro malé společnosti s ručením omezeným. Nějakou formu příspěvku by ale podle něj měli dostat také lidé pracující na dohody a lidé, kteří mají kromě živnostenského listu ještě malý úvazek, například zaměstnanecký. Piráti podporují také senátní úpravu příspěvku pro osoby samostatně výdělečně činné. Horní komora žádá zvýšení příspěvku za květen na 700 a za červen na 900 korun denně, vláda počítá s 500 korunami.

Česká tisková kancelář