Odklad sociálních odvodů senátní právní výbor podpořil

Senátní ústavně-právní výbor dnes podpořil beze změn vládní předlohu, podle které by firmy mohly odložit na říjen úhradu sociálních odvodů za květen až červenec. Z dlužné částky by platily pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci. Senátoři budou návrh zákona, který kabinet předložil kvůli koronavirové krizi, schvalovat odpoledne.

Součástí předlohy je také úprava ošetřovného pro rodiče, kteří by neposlali kvůli zdraví či jiným omezením své děti do otevíraných škol a školek. Nárok by na něj neztratili, v tiskopisu by ale museli uvést některý ze zákonem daných důvodů.

Odklad úhrady sociálních odvodů by podle vlády mělo posílit likviditu firem. Zaměstnavatelé uhradili na pojistném za první čtvrtletí podle důvodové zprávy vládního návrhu zhruba 86 miliard korun. “Odložením splatnosti pojistného za tři měsíce lze dočasně posílit likviditu zaměstnavatelů o desítky miliard korun,” stojí ve zdůvodnění. Firmy tím podle vládního materiálu získají čas pro vyřízení úvěrů podporovaných nebo garantovaných státem.

Kvůli zavřeným školám stát vyplácí ošetřovné 80 procent na děti do 13 let i na starší školáky s postižením. Dostávají ho také rodiče dětí ze zavřených školek. Mateřské školy se začínají otevírat. Mladší školáci se pak budou moci do škol vrátit od 25. května. Ve skupině jich bude smět být nejvýš 15. V červnu budou moci do tříd po menších skupinkách starší školáci. Ošetřovné se bude vyplácet nejdéle do konce nynějšího školního roku.

Česká tisková kancelář