Ochránci soukromí EU: Restrikce ve stavu nouze musí být přiměřené

Stav nouze kvůli pandemii nového koronaviru opravňuje podle ochránců soukromí z EU k omezení svobod, ale jen tehdy, pokud jsou tyto restrikce přiměřené a platné pouze po dobu stavu nouze. Vyplývá to ze stanoviska Evropského sboru pro ochranu osobních údajů, které na svém webu zveřejnil český Úřad pro ochranu osobních údajů.

“Stav nouze je okolnost, která může legitimizovat omezení svobod, ovšem jen za předpokladu, že tyto restrikce budou úměrné a omezené jen na dobu nouze,” uvádí se ve stanovisku unijní instituce. Jakékoliv opatření podle něj musí respektovat obecné zákonné zásady a nesmí být nevratné.

V souvislosti se záměry využít k potírání epidemie data z mobilních telefonů o poloze jejich uživatelů se unijní ochránci soukromí shodli na tom, že data by měla být využívána zpravidla v anonymizované podobě. V případě neanonymizovaného využívání dat by uživatelé měli mít právo bránit se soudní cestou.

“Jsou-li zavedena opatření dovolující zpracovávat údaje o poloze v neanonymizované podobě, je členský stát povinen uplatnit odpovídající záruky, jakým je poskytnutí práva nápravy soudní cestou uživatelům,” uvádí stanovisko. Podle něj je “stopování” jednotlivců na základě zpracování starých údajů možné jen za výjimečných okolností. Tato data by měla být uchována jen po nezbytně nutnou dobu.

Stát v uplynulých dnech využíval data z mobilních telefonů například ke zjištění, kolik Čechů zůstává v cizině, nebo k lokalizaci lidí, kteří měli nařízenu individuální karanténu. Po Velikonocích vláda uvažuje podle předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly o zavedení takzvané chytré karantény. Stát by chtěl zjistit pohyb nakažených koronavirem, a do izolace poslat jen konkrétní lidi a dezinfikovat místa, kde se pohybovali.

Evropský sbor pro ochranu osobních údajů vznikl na základě unijní směrnice o ochraně soukromí, jejíž jednotné uplatňování má v rámci EU zajišťovat. Tvoří jej zástupci národních úřadů a evropský inspektor ochrany údajů Wojciech Wiewiórowski, který dohlíží na ochranu dat při jejich zpracovávání orgány EU.

Česká tisková kancelář