Nemocnice přestanou tajit ceny léků

Ministr Adam Vojtěch v pátek podepsal memorandum s výrobci léčiv (Asociace inovativního farmaceutického průmyslu AIFP) o zřízení databáze reálných cen léčiv, které nakupují přímo řízené nemocnice. Tato povinnost sice už platí od srpna letošního roku, ale jak farmaceutické firmy, tak nemocnice samotné, to odmítaly dělat. Hrozilo dokonce, že se kvůli tomu do Česka přestanou mnohé léky dovážet. Výrobcům léků vadilo, že nižší české ceny by jim kazily trhy v sousedním Německu a dalších bohatších zemích. A nemocnice se bály, že je bude nadřízené ministerstvo popotahovat za špatné hospodaření, pokud nakupují některý z léků výrazně dráž. Nyní se problém vyřešil, databáze vznikne, ovšem bude přístupná pouze ministerstvu zdravotnictví.

Nákupy léků do nemocnic jsou problém, o němž se sice vědělo a psalo už dlouho, dokonce s podezřením, že nemocnice si přivydělávají přeprodejem léků, které levně nakoupí a v sousedních zemích dráž prodají. Naplno se však začaly ceny léků řešit až loni, kdy na ně poukázal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten zjistil, že například balení stejného léku Avastin na rakovinu prsu nakupovala jedna státní nemocnice za 15 620 korun, kdežto jiná nemocnice za 30 953 korun. Jména zdravotnických zařízení však zůstala tajná. Podle šetření NKÚ se ceny některých léků liší až o desítky procent.

Nyní již ceny tajné nebudou. Farmaceutické firmy souhlasí s tím, aby je ministerstvo znalo. „Poprvé budeme mít kompletní přehled o tom, za kolik přímo řízené nemocnice nakupují léky. Budeme schopni poměřovat efektivitu nákupů a aktivně reagovat v situacích, kdy by se ceny stejných léčiv v jednotlivých nemocnicích významně lišily,“ uvedl ministr Adam Vojtěch po podpisu memoranda s výrobci léčiv. Databáze začne zkušebně fungovat od ledna, od února bude v plném provozu. Kromě ministerstva sem bude mít přístup také Státní ústav pro kontrolu léčiv, zdravotní pojišťovny a další kontrolní orgány, například Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Nemocnice budou vidět jen na své údaje.

Pro výrobce léčiv je podle ředitele AIFP Jakuba Dvořáčka dohoda kompromisem. „Chápeme zájem ministerstva mít kontrolu nad hospodárným vynakládáním veřejných prostředků, proto jsme k dohodě přistoupili. Zároveň tím umožňujeme, aby nemocnice mohly nadále nakupovat za výhodnější ceny,“ řekl Dvořáček. S tím, že ceny léků v Česku patří k nejnižším v celé Evropě. To znamená, že by nemělo dojít na obavy nemocnic, že větší průhlednost zvýší ceny léků, protože firmy ceny dorovnají na hladinu těch v zahraničí.

Ministerstvo chce nemocnice začít pravidelně porovnávat a výsledek v podobě půrměrné ceny léku a nejnižší a nejvyšší jim pravidelně, byť anonymně, podávat. Ministr chce, aby se díky vzájemnému srovnání mohly spojit s výrobci a dohodnout si výhodnější ceny.