Nanofiltry nechá Liberecký kraj posoudit zdravotním ústavem

Nanofiltry, které vyrábí Technická univerzita v Liberci a firmy Elmarco a Drylock, nechá Liberecký kraj posoudit Státním zdravotním ústavem. Chce získat prohlášení o shodě, které potvrdí, že výrobek odpovídá předpisům platným v České republice. Umožní to pokračovat ve výrobě těchto ochranných prostředků i po skončení nouzového stavu. ČTK to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

“Abychom měli jistotu, že ta věc je ve shodě, to znamená, že bude mít značku CE, a může být uplatněna v případě potřeby v budoucnosti i na běžném trhu,” řekl hejtman. Nanofiltry se vkládají do plátěných roušek a zvyšují jejich účinnost. “Efektivita záchytu pro částici viru se pohybuje mezi 80 a 90 procenty,” doplnil vedoucí týmu Nanovlákenné materiály liberecké univerzity David Lukáš. Podle testů univerzity tak roušky s těmito filtry odpovídají respirátorům typu FFP2, které Česko za drahé peníze nakupuje v zahraničí.

Liberecký kraj vydělal na tom, že Technická univerzita patří ke světovým lídrům v nanomateriálech. Přestože ještě na začátku března odmítala, že by ochranné prostředky mohla i vyrábět, už o pár dní později se na univerzitě rozjela manufakturní výroba. Z nanomateriálu začali šít roušky, ukázalo se ale, že efektivnější je vyrábět filtry. Z materiálu, který stačí zhruba na 6000 roušek, lze totiž vyrobit až 20.000 filtrů. Díky podpoře kraje se zapojily i firmy a dnes jich denně vyrobí přes 100.000.

Výrobu filtrů díky nouzovému stavu financuje Liberecký kraj. I když se tím množství ochranných prostředků, které má k dispozici, téměř zdvojnásobilo, zatím jich není dost na to, aby bylo možné zásobovat i veřejnost. Dostávají je zdravotníci, policisté, hasiči a všichni, kdo jsou v první linii, jako třeba řidiči ve veřejné dopravě nebo prodavačky. “Jen v Krajské nemocnici v Liberci spotřebují teď za dva týdny tolik roušek, co jinak mají na rok. Požadavek jen v nemocnicích je kvůli koronaviru zhruba třicetinásobný,” dodal Půta.

Česká tisková kancelář