Léčebné konopí patrně bude i na elektronický recept

Léčebné konopí by mohlo zlevnit a stát se dostupnějším díky licencovaným dodavatelům. Lékaři je navíc budou moci předepisovat i elektronicky. Předpokládá to vládní novela o návykových látkách a léčivech, jejíž schválení doporučil sněmovně garanční zdravotnický i zemědělský výbor. Zemědělský výbor doporučil upravit pěstování technického konopí.

Soukromé subjekty by podle předlohy mohly pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od změny slibuje zvýšení konkurence a pokles ceny léčivých přípravků s obsahem konopí. V současnosti stojí jeden gram léčivého konopí podle informací z lednového úvodního kola projednávání novely 170 korun až 250 korun.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nyní na základě tendru vykupuje objednaný objem konopí od vybraného dodavatele. Nově bude moci podle novely udělovat licence pro pěstování více dodavatelům.

Předloha zavádí elektronický recept s označením “vysoce návyková látka”. Hlavním důvodem pro tuto změnu je využití výhod systému eRecept, zejména pak snížení možnosti nežádoucích účinků při kombinaci s jinými léky.

Česká tisková kancelář