Koronavirus se celosvětově prokázal u více než 120 milionů lidí

Nákaza koronavirem se od začátku pandemie po celém světě prokázala už u více než 120 milionů lidí. Nejvíce pozitivních testů hlásí Spojené státy, Brazílie a Indie, vyplývá z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Tempo výskytu nových případů nákazy oproti přelomu roku zpomalilo, odborníci však varují před novými a infekčnějšími variantami viru, které by podle nich mohly boj s nákazou ještě zkomplikovat i přes postupující očkování.

Posledních deset milionů pozitivních případů se objevilo za 25 dní, předchozích se přitom podařilo zaznamenat za 23 dní a těch před nimi za 15 dnů.

Zdaleka nejvíce výskytů nákazy ohlásily USA s necelými 29,5 milionu případů, za nimi je Brazílie s asi 11,5 milionu pozitivních nálezů a Indie, která jich má o zhruba 100.000 méně. Za nimi s odstupem následuje Rusko, které dosud zaznamenalo 4,35 milionu osob s koronavirem, podobně jako Británie a Francie. Asi o milion menší celkový počet nakažených má Itálie a Španělsko.

Jeden z nejvyšších počtů potvrzených případů vzhledem k počtu obyvatel má však Česká republika, která je v tomto ohledu nyní podle údajů serveru ourwordlindata.org celosvětově na třetím místě za Andorrou a Černou horou.

Po nákaze koronavirem zemřelo dosud 2,66 milionu lidí, nejvíce v USA, Brazílii a Mexiku. Pokud vezmeme v potaz počet obyvatel, hlásí nejvyšší počty zemřelých San Marino, ČR a Belgie.

Česká tisková kancelář