Johnson: Británie bude provádět až 500.000 testů na covid denně

Británie hodlá vylepšit systém testování na covid-19 tak, aby byla do konce října schopna provádět 500.000 testů denně. Prohlásil to premiér Boris Johnson při setkání s šéfy parlamentních výborů a poznamenal, že stát se snaží vyhovět překotnému nárůstu poptávky po testování.

“Dosáhneme 500.000 testů denně do konce října,” řekl Johnson. Doufá, že toto množství bude stačit vzhledem k současnému “kolosálnímu nárůstu” poptávky.

V Británii, která má přibližně 67 milionů obyvatel, se současná testovací kapacita pohybuje pod 250.000. V Česku s necelými jedenácti miliony obyvatel se denní počet koronavirových testů blíží ke 20.000.

Britský systém testování na přítomnost koronaviru si podle Johnsona vede navzdory kritice skvěle. “Myslím, že většina lidí při pohledu na záznamy o provádění testů po celé zemi uvidí, že v porovnání s dalšími evropskými zeměmi vlastně funguje extrémně dobře,” řekl.

Podle BBC nárůst poptávky po koronavirových testech místy způsobil zahlcení systému. Mnozí lidé hlásili problémy s online rezervací a stěžovali si také na to, že byli posláni na testovací místo vzdálené stovky kilometrů od jejich bydliště. Některé nemocnice hlásí, že lidé trpící příznaky covidu-19 chodí raději na pohotovost, než aby absolvovali zdlouhavé čekání na odběrných místech.

Zpoždění způsobují také nízké kapacity laboratoří, které odebrané vzorky vyhodnocují, uvedl redaktor BBC specializovaný na zdravotnictví Hugh Pym.

Místopředsedkyně opozičních labouristů Angela Raynerová řekla, že Johnson opět dává slib zvýšení testování, který již v minulosti nedodržel. “Na nápravu měli šest měsíců a premiér stále nedokáže splnit své sliby,” prohlásila.

Británie za posledních 24 hodin zaznamenala 3991 případů koronavirové nákazy, což je nejvíce od 8. května. V úterý ohlásily úřady 3105 nově infikovaných. Celkově se již v zemi nakazilo 378.219 osob. Po komplikacích spojených s nemocí covid-19 zemřelo 41.684 lidí, z toho 20 v posledním dnu. Co do počtu obětí je Spojené království nejhůře postiženou evropskou zemí; v evropském přehledu počtu infikovaných je třetí za Španělskem a Francií.

Česká tisková kancelář