Jak stoupaly výdaje na drahou léčbu

Ještě před devíti lety zdravotní pojišťovny zaplatily za nemodernější biologické léky pro pacienty 6,6 miliardy korun, v roce 2017 už to bylo 16,7 miliardy korun. To je více než dva půl krát tolik. Pojišťovny tak za ně spotřebovaly dvě třetiny všech nákladů na léky, které se vydávají ve zdravotnických zařízeních. Tyto léky se totiž smí psát jen ve specializovaných centrech, takže se jim říká „centrové“. A rostou i náklady na onkologickou léčbu, což jde ruku v ruce s tím, že se zvyšuje právě podíl pacientů na biologické léčbě, byť samotný počet pacientů až tolik neroste. Výdaje na léčbu rakoviny rostou jednoznačně rychleji než počty nemocných: za 5 let o 2 miliardy, jak ukazují nejnovější data VZP, která má nejvyšší podíl nákladných pacientů v zemi. Výdaje na léky tvoří přitom ze všech výdajů na zdravotnictví jen pětinu.

Náklady VZP na léčbu klientů s rakovinou stouply za posledních pět let o více než dvě miliardy korun, tedy o 16,36 %. „Z jednotlivých skupin diagnóz nejvíce narostly výdaje na léčbu nádorů mužských pohlavních orgánů (48,28 %), na nádory kůže (44,09 %) a na nádory hlavy a krku (43,95 %),“ uvedl mluvčí největší pojišťovny v zemi VZP Oldřich Tichý.

„Počet pacientů s rakovinou se za stejnou dobu zvyšoval pomaleji. Loni jich oproti roku 2014 bylo více o 20 894 (+7,14 %). Nejrychleji i zde přibývalo nemocných s rakovinou mužských pohlavních orgánů (+16,12 %) a s nádory kůže (+13,49 %), mezi ně se ale na druhé místo vklínily nádory štítné žlázy a dalších žláz s vnitřní sekrecí (+15,92 %),“ doplnil Tichý.

Výdaje na léky, které předepisují specializovaná centra pro léčbu závažných nemocí, vzrostly mezi roky 2010 a 2017 dva a půl násobně. Ty se sčítají za celou zemi, byť nejvyšší podíl nejnákladnějších nemocných má VZP. Léčba jednoho pacienta stojí i několik milionů ročně. Biologické léky se požívají například pro léčbu autoimunitních chorob, jako lupénka, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza či rakovina.

Z dat Českého statistického úřadu dále plyne, že v roce 2017 Česko z pojištění zaplatilo za léky 83 miliard korun. Z nich 24,6 miliardy korun jsou léky na předpis. Za léky na recept i ovšem připlatily i sami lidé a to dalších 11 miliard korun na doplatcích. Dalších asi 14,5 miliardy vydali lidé v lékárnách dobrovolně za volně prodejné léky. Růst výdajů na léky bude dál pokračovat i v letošním roce, a to zhruba o desetinu, jak předpokládají pojišťovny. Stejně tak letos pojišťovny plánují navýšit i výdaje na jednoho pojištěnce. Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 tisíc pět set korun na jednoho obyvatele, v roce 2010 to bylo o 5 tisíc korun méně. Lidé sami v roce 2017 vydali za své zdraví v průměru 5 tisíc sto korun.