Jak dokáže umělá inteligence měnit zdravotnictví

Umělá inteligence bude v příštích letech měnit způsoby poskytování zdravotní péče. Do jakých oblastí promluví nejdříve? Pravděpodobně půjde o diagnostické algoritmy založené na metodách strojového učení a také monitorování pomocí různých senzorů, které budeme nosit neustále na sobě (tzv. wearables).

7 oblastí, kde umělá inteligence proniká do medicíny

1.      Diagnostika rakoviny kůže

2.      Diagnostika očních nemocí

3.      Vývoj nových léků

4.      Předpověď probuzení z kómatu

5.      Čtení rentgenů a CT

6.      Diagnostika deprese

7.      Robodoktoři s encyklopedickými znalostmi

Například diagnostiku rakoviny kůže dnes dokáže umělá inteligence provést přesněji než experti v kožním lékařství. Algoritmus testovaný na desítkách tisíc snímků kožního melanomu byl úspěšný v 95 % případů, zatímco humánní lékaři jen v 87 %. Velmi podobnou aplikací je diagnostika očních nemocí, na které pracuje DeepMind od firmy Google. Podobně celá radiologie, ve které jde o zkušenosti s přečtením stovek tisíc až miliónů rentgenových snímků nebo CT bude přecházet na umělou inteligenci.

Zajímavým využitím umělé inteligence je analýza dat z chytrých telefonů a způsobu, jak je používáme, k zachycení časných příznaků deprese a jiných psychických poruch. To, jakým způsobem klikáme, rolujeme a celkově telefon používáme, vypovídá o našem duševním stavu překvapivě přesně.

Neomezená schopnost a rychlost vstřebávat a udržovat informace je další oblastí, kde nejprve formou asistentů a postupně i samostatně diagnostikujících robodoktorů ukáže v medicíně umělá inteligence svou sílu. V jednom projektu dokázal za velmi krátkou dobu vstřebat takový robodoktor desítky lékařských učebnic, 400 tisíc odborných článků a 2 milióny chorobopisů. Na základě toho složil lékařské testy s mnohem větší úspěšností než lidští doktoři.