Iniciativa COVID19CZ ukončila činnost
23. Červenec 2020 - novinky
Iniciativa představitelů technologických firem pro boj s koronavirem pod názvem COVID19CZ ukončila svou činnost. Její aktivity pro chytrou karanténu včetně aplikace eRouška a vzpomínkových map převzalo ministerstvo zdravotnictví. Dodavatelem a realizátorem chytré karantény 2.0 se stala státní firma NAKIT. COVID19CZ to dnes uvedl v tiskové zprávě.
Praha 15. července (ČTK) - Iniciativa představitelů technologických firem pro boj s koronavirem pod názvem COVID19CZ ukončila svou činnost. Její aktivity pro chytrou karanténu včetně aplikace eRouška a vzpomínkových map převzalo ministerstvo zdravotnictví. Dodavatelem a realizátorem chytré karantény 2.0 se stala státní firma NAKIT. COVID19CZ to dnes uvedl v tiskové zprávě.
“Přišli jsme s řešeními, která jsou unikátní a málokde jinde ve světě vznikla na dobrovolné bázi. Můžeme na sebe být pyšní. Jenže v tomto tempu nejde jet do nekonečna. Doufáme, že jsme pomohli zachránit životy a nachystali půdu pro tvorbu řešení, aby v příští podobné situaci nemusel celý stát a ekonomika zastavit svůj chod. Je na čase poděkovat dobrovolníkům a projekty, které má realizovat stát mu předat,” uvedl Petr Šimeček z firmy Keboola a člen COVID19CZ.
Iniciativa stojí za více než desítkou dokončených a v praxi využitých projektů během dvou měsíců nouzového stavu. Vedle eRoušky a vzpomínkových map je to například linka 1212, plicní ventilátor COROVENT nebo zapojení aplikace Mapy.cz do sledování šíření nákazy. Dále v rámci COVID19CZ vznikl český překlad příručky pro zdravotní zařízení o koronaviru, rozvozová platforma Dobrovoz, COVmask, tisk 3D štítů komunitou okolo 3D tisku či projekt pomůžeme.si.
Iniciativu COVID19CZ založilo několik českých technologických podnikatelů s cílem pomoci státu řešit neočekávanou a novou krizovou situaci. Za iniciativou stojí mimo jiné představitelé firem Keboola, Pale Fire Capital, Seznam.cz, Prusa Research, Česko.Digital, Alza.cz, CleverMaps, DataSentics, Cogvio a Workday. V rámci iniciativy vznikly stovky nápadů na řešení pandemické situace za použití moderních technologií či dat. Mnoho z nich se nerealizovalo a některé skončily ve fázi dokončování.
Ministerstvo zdravotnictví na konci května začalo na základě usnesení vlády přebírat veškeré technologie, které vznikly v rámci COVID19CZ. NAKIT se stal dodavatelem a realizátorem této části řešení chytré karantény 2.0. pro ministerstvo.
Česká tisková kancelář