COVID-BOT Medevio by mohl odlehčit ambulantním lékařům

Praktičtí lékaři, stejně jako ambulantní specialisté, každodenně spolu s rostoucími počty pozitivních případů infikovaných virem SARS-Cov-2, musí vyřídit desítky telefonních hovorů Pacienti s nimi konzultují příznaky virového onemocnění nebo jen své obavy, zda nemoc Covid-19 nemají. Technologická společnost COGVIO, která provozuje telemedicínskou platformu MEDEVIO spustila na adrese www.covidbot.medevio.cz chatbot, který má pomoci zhodnotit zájemcům riziko infekce novým koronavirem.

Covid-bot byl vyvinut Pasteurovým institutem ve spolupráci s univerzitními nemocnicemi v Paříži za podpory start-upu Clevy a byl nabídnut jako open source na stránkách Evropské unie. Covid-bot používá 23 otázek na příznaky onemocnění COVID-19, anamnézu a rizikové faktory a pomáhá uživatelům v dalším rozhodování. Výsledkem je doporučení dalšího postupu - kontaktování praktického lékaře nebo při akutním stavu volání záchranné služby.

Na uvedené webové stránce lze nalézt rovněž přehled příznaků onemocnění Covid-19 podle nejnovějších klinických studií, včetně takových, které jsou varovné a život ohrožující. Autoři také přidali důležité informace o rizikovosti starších hospitalizovaných pacientů nebo mnoho užitečných odkazů.

Tomáš Doležal

Zakladatel Institutu zdravotní ekonomiky iHETA, již 15 let se zabývá ekonomickými analýzami nákladů a přínosů ve zdravotnictví a problematikou hodnocení medicínských technologií (HTA). Má neodbytný pocit nedostatku kvalitních informací pro pacienty, a proto se rozhodl podílet na vytvoření informačního portálu Otevřené zdravotnictví.
dolezal@iheta.org