Analytici:Ztráty kvůli novým opatřením budou nižší než před rokem

Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně. Chystaná opatření denní ztráty ekonomiky sice zvýší, ale i tak budou díky nadále fungujícímu průmyslu nižší než loni na jaře. Tehdy činily podle propočtů zhruba tři miliardy korun denně. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Podle některých ekonomů nová jarní opatření mohou vést i k tomu, že česká ekonomika celoročně nedosáhne ani na dvouprocentní růst.

“Dosavadní čtyři měsíce trvající ‘semilockdown’ přišel na zhruba 1,6 miliardy korun denně. Loňský jarní tvrdý lockdown stál přibližně 2,9 miliardy korun. Nyní průmysl jede, ale zavřené školy seberou část kapacit, náklady budou tedy někde mezi,” uvedl na twitteru hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Analytik České spořitelny Michal Skořepa na základě indexu přísnosti (stringency index) vypracovaného vědci z Oxfordu vypočítal, že ekonomika denně ztrácí aktuálně zhruba 1,7 miliardy korun. “Tento dopad by byl samozřejmě vyšší, nebýt pomoci ekonomice ze strany zadlužující se vlády. O kolik vyšší, to je těžko odhadnout. O celou částku zhruba 1,2 miliardy korun, o kterou denně přichází státní rozpočet, to nejspíš nebude, protože velká část vládní pomoci má podobu transferů, kde za vyplácenou podporu od příjemců žádnou přidanou hodnotu vláda ani nikdo jiný nedostává,” uvedl.

Hlavní ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, vládními opatřeními v lednu a únoru zůstalo vypnuto necelých 12 procent české ekonomiky a březnový lockdown zvýší tento podíl asi o další tři procentní body, tedy na zhruba 15 procent.

“První čtvrtletí promluví i do celoročního výkonu ekonomiky, protože ani v případě silného oživení od dubna se odložená spotřeba nerealizuje v plné míře. Celoroční růst HDP o dvě procenta začíná být nedostižnou metou,” uvedl Sobíšek. Odhadl, že propad soukromé spotřeby v letošním prvním čtvrtletí lze čekat kolem deseti procent. Zároveň ale pokles ekonomiky zbrzdí export, pokud nenastane uzavírka průmyslu. Za první čtvrtletí je tak podle Sobíška realistické očekávat meziroční propad HDP zhruba o šest procent a mezičtvrtletně o čtyři až 4,5 procenta.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic vláda zpřísnila omezení pohybu od pondělí na tři týdny, asi na polovinu zredukovala výjimky pro maloobchod a služby a uzavřela všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po pátečním jednání vlády uvedl, že průmyslové firmy zůstanou bez nových restrikcí, spustí se v nich ale dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné.

Česká tisková kancelář