Švýcarsko zakázalo všechny akce s více než 1000 lidí

Švýcarská vláda kvůli šíření nového koronaviru zakázala všechny akce s účastí více než 1000 osob. Týká se to například ženevského autosalonu a některých sportovních akcí, informovala agentura DPA. Fotbalová či hokejová sportovní utkání by se však mohla konat bez diváků a mohou se také konat sportovní akce s menším počtem diváků, uvedla DPA.

“Chceme šíření nákazy držet v mezích, jak jen to půjde,” vysvětlil ministr vnitra Alain Berset nejnovější opatření.

Ženevský autosalon se měl konat od 5. do 15. března. “Nyní bude muset být zrušen,” napsal dnes deník Neue Zürcher Zeitung. Autosalon v minulých letech navštěvovalo kolem 600.000 lidí.

Opatření se týká veřejných i soukromých akcí a platí od dnešních 10:00 SEČ. Zasaženy jsou podle tisku i fotbalové a hokejové zápasy a akce jako bazilejský masopust nebo ženevský hodinářský salon. O případném zákazu menších akcí mají rozhodovat jednotlivé kantony.

Ve Švýcarsku je dosud podle Berseta hlášeno 15 nakažených novým virem Sars-CoV-2 a více než stovka lidí je v karanténě.

Podle Berseta vedlo k novému hodnocení situace velké rozšíření viru během posledních dnů v sousedním Německu a v Itálii a také první potvrzené případy v samotném Švýcarsku.

Ministr uvedl, že kancelářské budovy s více než 1000 lidmi uzavřeny nebudou. “Tam se mohou lidé volně pohybovat a mohou dodržovat hygienické předpisy,” řekl Berset.

Podle DPA jsou zasažena především fotbalová utkání a zápasy nejvyšších soutěží ledního hokeje. Švýcarskou nejvyšší hokejovou ligu přitom od 7. března čeká vyřazovací fáze. V květnu pak má Švýcarsko hostit hokejové mistrovství světa.

Česká tisková kancelář