Češi v očkování proti chřipce zaostávají i za Korejci

Čerstvá čísla z Národní referenční laboratoře pro chřipku ukazují, že počet nemocných roste: v minulém týdnu laboratoř vyšetřila bezmála 3 500 vzorků a z toho 42,2 procent bylo pozitivních na chřipku. Epidemie ještě nehrozí, vzhledem k tomu, že teploty klesly opět pod bod mrazu, což šíření viru nesvědčí. V evropském regionu se však chřipka už šíří. „Údaje z 23 členských států a oblastí hlášených v rámci projektu EuroMOMO naznačují, že několik zemí začíná pozorovat určitou nadměrnou úmrtnost u starších populací,“ uvádí Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku. Větší potíž je, že v současnosti se u nás nechá očkovat pouze 5 procent lidí. U osob starších 65 let je proočkovanost 20 – 23 a to přesto, že mají očkování zdarma. U osob ohrožených rizikovými faktory je proočkovanost 19 - 20 procent.

Kdo má nárok na vakcínu zdarma

  • Lidé po splenektomii
  • Lidé po transplantaci krvetvorných buněk
  • Lidé s chronickým farmakologicky léčeným onemocněním srdce, cév, dýchacích cest, ledvin
  • (od loňska) Lidé nad 65 let věku
  • Ti, kdo žijí v léčebnách dlouhodobě nemocných či denních stacionářích
  • Lidé s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny
  • Pacienti se závažnou primární nebo sekundární imunodeficitou
  • lLdé po prodělané invazivní meningokokové nebo pneumokokové infekci

Proočkovanost v Česku je tak mnohem nižší, než určují cíle Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta doporučuje proočkovanost třetiny obyvatel země a dvě třetiny mezi rizikovými lidmi.

Pro srovnání: celosvětově dosahuje proočkovanost populace právě oněch třiceti procent. Například v Kanadě je proočkováno 36,4 % lidí, v Korejské republice 31,1 %, v USA 48 %, v Japonsku 23 % a v sousedním Německu 21 % obyvatel. Návrh, aby očkování mohli provádět i lékárníci, však před několika týdny neprošel přes české ministerstvo zdravotnictví. „Nejprve bychom měli působit na praktické lékaře, aby se proočkovanost zvýšila. Pak teprve, pokud bude někde nad 50ti procenty, můžeme zahrnout i lékárny,“ komentoval návrh České lékárnické komory náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Naráží tím na fakt, že u nás je nízká proočkovanost i mezi zdravotními sestrami a lékaři – očkovaný je jen asi každý druhý zdravotník. Přitom v některých státech je již očkování proti chřipce u zdravotníků povinností. Například v USA je očkování proti chřipce součástí akreditačního procesu nemocnic, takže naočkováno tu je 80 procent lékařů a sester. Právě očkování je totiž jedinou známou účinnou ochranou proti chřipce.

Všechny vakcíny obsahují usmrcené chřipkové viry, jejichž složení je každoročně upravováno podle doporučení Světové zdravotnická organizace, aby co nejvíce odpovídalo cirkulujícím kmenům chřipky.

Jak poznat chřipku

Potvrzení, že jde o chřipku, dokáže dát jedině laboratoř. V každém případě onemocnění začíná náhle, je provázeno horečkou, často i nad 39°C, schváceností, bolestmi hlavy, svalů, dýchacími obtížemi - nejčastěji kašel bez vykašlávání. Na rozdíl od nachlazení a jiných akutních respiračních onemocnění jsou méně obvyklé bolesti v krku, rýma a kašel s vykašláváním hlenu. U dětí se může objevit zánět středního ucha. Nekomplikovaná forma chřipky odezní obvykle během 1 až 2 týdnů.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Vakcíny obsahující živé viry se v zemích EU nepoužívají. Očkování pomáhá snižovat počty nemocných i zemřelých v souvislosti s každoroční chřipkovou epidemií. Účinnost protichřipkové vakcíny závisí na podobnosti kmene viru ve vakcíně s aktuálně cirkulujícími viry. Ten letošní je - zdá se podobný loňskému. Často kladenou otázkou je, jak je možné, že ač se člověk nechá naočkovat, tak přesto onemocní. Průměrná účinnost očkování je 89 procent. Vysvětlení je takové, že při změně rozšíření jiného typu viru než je ten z vakcíny, nemusí předchozí očkování zabránit vzniku onemocnění. Faktem však je, že se sníží závažnost infekce a zmenší procento komplikací a úmrtí. Očkování zdravých dospělých v 70 - 90 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro zápal plic a chřipku o 30 - 70 % a riziko úmrtí snižuje až o 80 %.  A pozor: málokdo ví, že virus chřipky dokáže v místnostech přežívat i hodiny, nejlépe se mu daří v teplých uzavřených místnostech a tam, kde je víc prachu. Mytí rukou mýdlem sice pomůže bránit šíření viru, avšak podle Romana Chlíbka z České vakcinologické společnosti by mělo trvat nejméně dvacet sekund.

Jak vypadá aktuální chřipková situace