Výskyt alergických chorob se vymyká kontrole
20. Září 2018 - novinky
Podle některých odhadů bude brzy nějakou formou alergie trpět téměř polovina evropské populace. Dnes již trpí chronickými alergiemi více než 150 milionů Evropanů. To činí z alergií nečastější chronické onemocnění.
Na čem se shodli účastníci semináře v Poslanecké sněmovně:
- Je potřebné sledovat vývoj epidemiologie alergické rinitidy a alergického astmatu v ČR. Vznikl projekt České společnosti pro alergologii a klinickou imunologii (ČSAKI), který má analyzovat data zdravotních pojišťoven s cílem popsat epidemiologii a nákladovou strukturu alergické rinitidy z pohledu plátce zdravotní péče.
- Odborná společnost bude dále pracovat na kontinuální edukaci praktických a specializovaných lékařů tak, aby došlo k časnému záchytu, mohla být nasazena vhodná léčba a byl zajištěno dlouhodobé sledování zdravotní péče.
- Na straně zdravotních pojišťoven je žádoucí zavádět sledování indikátorů kvality, které budou následovány motivačními úhradovými mechanismy.
- Zvýšení dostupnosti alergenové imunoterapie by mohla přispět také úprava indikačních omezení léčivých přípravků, která dneska neumožňují celoroční kontinuální léčbu podle doporučení odborných společností.
- Bylo navrženo zřízení pracovní skupiny pro alergie při Poslanecké sněmovně ČR.
Na semináři, který se konal 5. září 2018 v Poslanecké sněmovně, hledali jeho účastníci odpovědi na otázky, jak se postavit pandemii alergických chorob, která se nevyhýbá ani České republice. Nejčastěji se jedná o alergickou rýmu (rinitidu), kterou ovšem i přes její název nelze s běžnou rýmou zaměňovat. Alergická rinitida není jen tak nějaká “rýma“, významně snižuje kvalitu života a může mít závažné a celoživotní zdravotní komplikace, zejména ve formě vzniku bronchiálního astmatu.
Jedná se o pandemii 21. století, jednu z nejzávažnějších zdravotních hrozeb pro populaci. Podle zjištění pracovní skupiny pro alergie a astma Evropského parlamentu bude v roce 2025 alergií trpět 50% obyvatel EU. Alergickou rinitidou trpí mezi 17 a 29% populace, pro Českou republiku se tedy může jednat až o 3 mil. osob.
Zároveň je to skrytý ekonomický problém, zejména v růstu nákladů na léčbu astma bronchiale a obecně rostoucí potřebou zdravotní péče. Vysoké jsou také celospolečenské náklady způsobené ztrátou pracovní produktivity a pracovní neschopností. Léky na alergie užívá minimálně 1,5 mil. osob a náklady na ně jsou do jednotek miliard ročně.
Jedinou kauzální léčbou je alergenová imunoterapie, která má tvrdá klinická a ekonomická data o dlouhodobém zlepšení zdravotního stavu a snížení rizika vývoje komplikací. Pravidelné podávání alergenové vakcíny snižuje příznaky a pacient nemusí užívat úlevovou medikaci. Studie prokázaly, že celoroční imunoterapie snižuje spotřebu symptomatických léčiv. Alergenová imunoterapie je v ČR nedostatečně používána, léčeno je méně než 3% pacientů s alergickou rinitidou. Účastníci se shodli, že je nutné s touto situací začít něco konkrétního dělat a definovali pět konkrétních kroků, které by měly situaci zlepšit.
Soubory ke stažení:
Zdroje:
-
Seminář v PS: Alergie - závažnost rizik a aktuální trendy léčby (5. září 2018):
http://www.revmaliga.cz/node/862