Svaz: Zákaz vývozu léčiv z Indie může způsobit problémy v EU
9. Březen 2020 - novinky
Zákaz vývozu některých léčiv z Indie kvůli šířícímu se onemocnění novým koronavirem může v Evropě způsobit paniku a bude mít vážné dopady na podniky v tomto odvětví. Agentuře Reuters to řekl představitel firmy Pharmexcil, která je největším vývozcem léčiv v Indii. Ta je hlavním světovým dodavatelem účinných složek pro výrobu generických léků, tedy kopií přípravků, kterým vypršela patentová ochrana.
Indie omezila vývoz 26 účinných farmaceutických složek a léčivých přípravků z nich vyráběných. Cílem tohoto kroku je zřejmě snaha zabránit případnému nedostatku léků na domácím trhu v době, kdy propuká onemocnění novým typem koronaviru.
Některé ze složek a přípravků, které Indie zakázala vyvážet, se masivně vyvážejí do Evropy a do Spojených států, řekl agentuře Reuters předseda Pharmexcilu Dinéš Dua.
“Dostávám značné množství telefonátů z Evropy, protože ta je velmi závislá na látkách připravených podle určitého vzorce z Indie. My máme pod kontrolou téměř 26 procent trhu s těmito látkami pro výrobu generických léků v Evropě. Takže oni teď panikaří,” řekl Dua.
Seznam zakázaných přípravků tvoří asi deset procent celkového vývozu farmaceutických přípravků a zahrnuje několik antibiotik. Kromě toho ale i paracetamol, což je běžný přípravek proti bolesti.
Zákaz se dotýká i zboží, které už je ve skladech a v přístavech připraveno k vývozu. Dua uvedl, že podle jeho odhadu jsou teď připraveny na export přípravky asi za deset milionů dolarů (227 milionů Kč).
Indičtí výrobci léčiv spoléhají na Čínu, která se na dodávkách pro jejich výrobu podílí zhruba 70 procenty. Čína je však ohniskem současné epidemie a oborníci varují, že pokud bude epidemie pokračovat, ohrozí to dodávky.
Indie zatím potvrdila 28 případů onemocnění, z toho je 16 Italů. Země vyzvala ke klidu a uvedla, že má zásoby na výrobu účinných složek na dva až tři měsíce.
Česká tisková kancelář