Šéfka EK: EU kvůli koronaviru zřídí investiční fond

Evropská unie v rámci boje s novým typem koronaviru umožní státní pomoc pro postižené firmy a vytvoří investiční fond v hodnotě 25 miliard eur (asi 640 miliard Kč) s cílem zmírnit dlouhodobý ekonomický dopad současné epidemie. Dnes se na tom při telekonferenci shodli šéfové zemí a vlád Evropské unie.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová pak v Bruselu novináře informovala, že v nejbližší době bude možné pro investice související s bojem proti koronaviru uvolnit 7,5 miliardy eur.

“Pokud to bude nutné, jsme připraveni použít všechny nástroje,” řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Dění kolem epidemie sledují po celém světě finanční trhy s napětím a řadu společností vývoj výrazným způsobem zasáhne.

Evropská komise do konce týdne členským zemím sdělí, jak budou moci využívat unijní pravidla pro státní pomoc a jak pružněji aplikovat evropská pravidla týkající se shodku a zadlužení. Už v pondělí by věc měli mít na stole ministři financí zemí eurozóny.

Každý den spolu budou nutné kroky proti šíření koronaviru koordinovat ministři zdravotnictví a vnitra unijních zemí. Evropská komise zřídí mezinárodní tým epidemiologů a virologů, aby jí radil s dalším postupem během epidemie.

Podle šéfa unijních summitů Michela je pro EU první prioritou zastavit šíření nákazy a pomoc postiženým. Druhou je zajištění potřebného lékařského a dalšího vybavení k účinnému boji s nákazou, třetí je podpora výzkumu, včetně hledání léčiv i funkčních léčebných postupů. Lídři zemí unie se dnes také shodli na potřebě řešit dlouhodobější sociální a ekonomické dopady nynější epidemie.

Michel svolal “telesummit” poté, co se virus způsobující nemoc COVID-19 tento týden rozšířil do všech unijních států a Itálie vyhlásila karanténu na celém území.

Český premiér Andrej Babiš dnes na telekonferenci prohlásil, že “bohužel se ztratil čas”. Podle jeho vyjádření pro Českou televizi by také ostatní země EU “měly přijmout taková drastická opatření, jak jsme přijali my, protože situace je vážná a je potřeba postupovat společně”.

Babiš také zkritizoval, že tříhodinová videokonference se uskutečnila bez Velké Británie. “Řekl jsem, že vir nezná ani brexit, ani schengen, takže je dobré mít u stolu Velkou Británii, i Srbsko, i západní Balkán,” uvedl šéf české vlády.

Česká tisková kancelář