Se začátkem prázdnin začaly platit novinky u zubařů

Rtuti z amalgámových plomb už se nemusí obávat žádná nastávající maminka nebo kojící těhotná žena. A ani děti do šestnácti let. Od prvního července totiž platí nová pravidla pro plomby, které u stomatologa dostanete na pojišťovnu.

Žádná nastávající maminka by neměla zapomenout na preventivní prohlídky u stomatologa. Má na ně nárok celkem třikrát za těhotenství oproti běžným pacientům, kteří chodí na hrazenou prevenci co půl roku.

K této výhodě se letos nově přidala další: vzhledem k možnému negativnímu vlivu amalgámu na plod zdravotní pojišťovny od 1. července 2018 hradí jiný typ plomb, než klasické černé z amalgámu. Jde předpis, který Evropský parlament schválil už loni v březnu. Původně však za omezením „černých“ plomb nestál ani tak strach o zdraví obyvatel, ale snaha omezit množství rtuti v životním prostředí. Podobně jako tomu bylo se zákazem rtuťových teploměrů. Při tvorbě plomby klasicky v ordinaci kroužením v roztírací mističce totiž vzniká dost odpadu se rtutí, který se v přírodě nedá dost dobře zlikvidovat.

A co to konkrétně znamená? Fakt, že u těhotných a kojících žen místo amalgámu zubaři využijí jiné výplně. Na výběr je hned z několika. Například jde o plomby z takzvaného skloionomerního cementu (bílé, avšak podle zubařů méně kvalitní, protože se častěji musí měnit) a také samopolymerující kompozita. Novinky platí i pro děti do 16 let a tyto plomby hradí nově pojišťovny místo klasického amalgámu.

Lenka Petrášová

Dvacet let se coby novinářka snažila přijít na to, jak funguje české zdravotnictví a proč je v něm tolik nelogických zákrut. Díky tomu otevírala v MF DNES témata, která široce rezonovala napříč společností. Získala za ně také tři prestižní novinářská ocenění. Dnes pracuje ve vydavatelství Economia. Vzhledem k tomu, že svět zdravotnictví považuje za důležitý a domnívá se, že relevantní informace o něm v Česku stále chybí, rozhodla se podílet se na tom, aby se to změnilo.
lenka.petrasova@seznam.cz

Klíčová slova:

zubaři plomba