MMF: Růst světové ekonomiky letos kvůli koronaviru zpomalí

Růst globální ekonomiky letos kvůli epidemii nového typu koronaviru ve srovnání s loňským rokem zpomalí. Předpověděla to dnes výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Fond přitom ve své lednové prognóze předpokládal, že růst světové ekonomiky letos zrychlí na 3,3 procenta z loňských 2,9 procenta.

MMF dnes rovněž oznámil, že kvůli koronaviru dává k dispozici nouzové finanční prostředky v hodnotě 50 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč), které zahrnují úvěry s velmi nízkými či dokonce nulovými úroky. Peníze jsou určeny pro chudší a rozvíjející se země, které by mohly potřebovat podporu při řešení problémů spojených s koronavirem.

Georgievová a prezident Světové banky (SB) David Malpass dnes na společné tiskové konferenci podtrhli důležitost koordinovaných akcí zaměřených na omezení dopadů koronaviru. SB již v úterý uvedla, že na pomoc zemím potýkajícím s dopady koronaviru prozatím uvolní 12 miliard dolarů.

Šéfka MMF dnes upozornila, že přesné dopady epidemie na světovou ekonomiku je zatím obtížné odhadnout. Dodala, že bude záviset na délce trvání epidemie i na účinnosti přijatých opatření. Nové ekonomické prognózy slíbila představit v příštích týdnech.

“Růst letos zaostane za loňskou úrovní,” uvedla Georgievová. Koronavirus označila za vážnou hrozbu pro světovou ekonomiku. Odmítla se však vyjádřit k tomu, zda by eskalace problémů s koronavirem mohla vést ke globální hospodářské recesi. Upozornila rovněž, že globální finanční systém je v současnosti v mnohem lepším stavu než před globální finanční krizí v letech 2008 a 2009.

V únoru MMF odhadl, že koronavirus by mohl z letošního růstu světové ekonomiky ubrat jen asi 0,1 procentního bodu. Georgievová dnes uvedla, že tento odhad byl založen na předpokladu, že koronavirus se výrazněji nerozšíří za hranice Číny. Nákaza se ale mezitím dostala do více než sedmi desítek zemí, napsala agentura Reuters.

MMF v únoru kvůli koronaviru rovněž snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 procenta z lednových šesti procent. Dnes Georgievová předpověděla, že hospodářský růst v Číně bude ještě pomalejší. Zároveň však upozornila, že Číně se již daří obnovovat produkci pozastavenou v důsledku epidemie. Podle šéfky MMF už bylo obnoveno zhruba 60 procent produkce a během příštích týdnů by to mělo být 90 procent.

Mezinárodní ratingová agentura S&P dnes kvůli koronaviru snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na půl procenta z dříve předpokládaného jednoho procenta. V Itálii, která je zatím v rámci Evropy koronavirem nejvíce zasažená, čeká agentura pokles ekonomiky o 0,3 procenta.

Česká tisková kancelář