Počet zásilek z Číny do ČR v únoru klesl o polovinu

Česká pošta eviduje za únor meziroční pokles počtu zásilek z Číny zhruba o 50 procent. Zástupci podniku to uvedli na dotaz ČTK. Pokles souvisí zejména s nižším zájmem o nakupování v čínských e-shopech v souvislosti se šířením nového typu koronaviru. Z Číny do Česka každý měsíc míří stovky tisíc zásilek.

Pošta podle Iva Vysoudila z tiskového oddělení v souvislosti s koronavirem nezavedla žádná zvláštní opatření. Světová zdravotnická organizace a Státní zdravotní ústav na svých stránkách zveřejnily informaci, že adresáti se u zásilek z Číny nemusí bát nákazy koronavirem. Na dopisech nebo balících přežívá jen krátkou dobu.

Podle zástupců služeb Zaslat.cz nebo Zásilkovna mohou v současnosti nastat potíže se zásilkami z ČR do Itálie. “Zatím jsme žádný výrazný výkyv v objemu zásilek z ČR do evropských zemí nezaznamenali, s výjimkou některých oblastí severní Itálie. V určitých lokalitách zde není buď vůbec možné provádět dodací a sběrné činnosti, nebo v nich dochází ke zpoždění,” uvedl výkonný ředitel Zásilkovny Ondřej Žák.

Zásilky nelze doručit do měst Codogno, Castiglione D’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano a Vo ‘Euganeo. Významně zpožďovat se mohou v Cremoně, Lodi, Piacenze, Miláně, Monze nebo Benátkách.

Ve vnitrostátní balíkové přepravě lze podle výkonného ředitele Zaslat.cz Miroslava Michalka v následujících týdnech očekávat pokles poptávky po elektronice, hračkách nebo módě z e-shopů. “Naopak lidé, i s ohledem na snížení styku s dalšími osobami, budou preferovat nákup potravin nebo drogerie přes dodávkové služby,” uvedl.

Česká tisková kancelář