Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo, jak rostly platy lékařů

Lékaři a zubaři si loni polepšili na platech a mzdách ve srovnání s rokem 2016 v průměru o 7 procent, sestry a porodní asistentky dokonce o 12 procent (viz graf). Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo aktuální čísla, jak rostou platy lékařů v jednotlivých segmentech péče, jako reakci na snahu odborů torpédovat výsledek dohodovacího řízení o úhradách zdravotní péče na rok 2019. Zdravotnické a sociální odbory totiž požadují o 10 procent vyšší platy a vyhlásily kvůli tomu stávkovou pohotovost.

Objektivní pravda je taková, že odměny setrvale rostou a od roku 2016 u sester to dokonce „akcelerovalo“ až k navýšení o 12 procent meziročně. Platy a mzdy přitom vzrostly nejen u lékařů a sester v akutní péči, kde jsou vždy o něco vyšší, ale i následné péči jako jsou třeba léčebny dlouhodobě nemocných.  

Přesto je bohužel patrné, že regionálně plošné navýšení nijak nebrání vzniku lokálních problémů. Ministr Adam Vojtěch to řekl v Otázkách Václava Moravce, že peníze by měli rozdělovat odpovědní ředitelé a management, jinak je to jen slepé navyšování peněz, které neřeší konkrétní problémy konkrétní nemocnice. 

„Toto navýšení, jaké vyplývá z tabulek, již jistě není zanedbatelné, a přesto to nijak nezbrzdilo odchody sester z akutní lůžkové péče. Systémová opatření zkrátka vyžadují jiné kroky,“ říká k tomu poradce ministra zdravotnictví David Švehlík. Naráží tím konkrétně na úvazky lékařů a sester. 

„I přesto, že odměny zdravotnických pracovníků již několik let významně rostou, nedochází k eliminaci rizikových trendů v personálních kapacitách. Z nejvíce rizikových lze zmínit tyto dva: již druhým rokem přibývá v systému ročně pouze 300 – 400 plných úvazků lékařů. Což ukazuje na fakt, že každoroční produkce lékařských fakult přestává krýt odchody prudce stárnoucí populace lékařů do důchodu. Nadále také pokračuje úbytek kapacit všeobecných sester v akutní lůžkové péči. Kumulativně od roku 2010 odešlo z akutní lůžkové péče více než 2000 úvazků sester a aktuální pokles mezi roky 2016 - 2017 činil 240 plných úvazků,“ píše ministerstvo zdravotnictví ve své tiskové zprávě.  

K ministerstvu se nyní připojili i zubaři, praktičtí a dětští lékaři, gynekologové a ambulantní specialisté, a vyzvali odbory, ať do dohod již nezasahují žádným nátlakem. „Jsme si jisti, že navýšení úhrad zdravotní péče, kterého zástupci nemocnic dosáhli v dohodovacím řízení, a které je nejvyšší ze všech segmentů, je pro rok 2019 schopno plně pokrýt i požadavek odborových organizací na 10% navýšení osobních příjmů zaměstnanců,“ napsali ve svém prohlášení.