Letecká záchranná služba měla loni na jihu Moravy méně vzletů

Letecká záchranná služba v Jihomoravském kraji eviduje za rok 2019 meziročně méně vzletů, a to 840 oproti 926 v roce 2018. Nejčastějším důvodem vzletů byl transport pacienta do místa specializované péče. ČTK to řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová.

Letecká záchranná služba ze základny v Brně podle mluvčí létala do všech regionů v kraji, převážně však do těch, které jsou nejdále, protože tam je rychlejší cesta vrtulníkem nejefektivnější. Na základě požadavku však létala i do jiných krajů - na Zlínsko ve 21 případech, na Vysočinu čtyřikrát a do Pardubického kraje třikrát.

Nejčastějším důvodem vzletu je transport ke specializované péči, například na traumacentrum, kardiocentrum, komplexní cerebrovaskulární centrum či popáleninové centrum. “V menší míře jsou to vzlety, kde je vrtulník na místě rychleji než pozemní výjezdová skupina,” uvedla mluvčí.

Pokud pacient potřebuje specializovanou péči, vrtulník jej nejčastěji přepravuje do Fakultní nemocnice Brno či do brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Výjimečně pak podle mluvčí letí i do jiné nemocnice se specializovanou péčí, například do Prahy, Zlína nebo Olomouce. Pokud se vrtulník na místo dostane jako první a pacient specializovanou péči nepotřebuje, pak záleží na tom, zda v místě je či není jiná vhodná pozemní výjezdová skupina. Jestli ne, vrtulník pacienta vezme do nejbližší vhodné nemocnice, jinak se vrací zpět na základnu prázdný.

Počet výjezdů Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje se loni oproti roku 2018 obecně mírně snížil, a to z 103.798 na 102.229. Druhým rokem ale zůstal nad hranicí 100.000. Záchranáři nejčastěji vyjížděli ke kolapsům, hypertenzi, dušnostem nebo bolestem na hrudi.

Česká tisková kancelář