Léky proti novému typu koronaviru a nemoci Covid-19 – nejslibnějším se zdá být favipiravir

Univerzity, nemocnice a zejména farmaceutické firmy se snaží přivést na trh lék, který by měl prokázanou účinnost proto viru SARS-COV-2, způsobující nemoc covid-19. Náskok mají zejména v Číně, kde vrchol epidemie probíhal před několika týdny a nyní tam probíhají desítky klinických studií. Farmaceutická firma Gilead vyvíjí pro tyto účely remedesvir, o jehož použití se v rámci klinické studie uvažuje také v Česku. Podle všech údajů je nejdále pravděpodobně favipiravir, který je již licencován pro léčbu influenzy v Japonsku a nyní má novou studii přímo u nemocných s covid-19.

V tabulce je přehled všech potenciálních léčiv, které se pro léčbu covid-19 testují:

Lék Současné použití Mechanismus účinku Klinické zkoušky
Favipiravir Chřipka Inhibitor RNA polymerázy ANO
Remdesivir Nemá/jen studie Nukleotidový analog ANO
Chlorochin Malárie Inhibitor hem polymerázy ANO
Interferon alfa-2b Hepatitida-C Modulátor imunity ANO
Ritonavir + lopinavir HIV/AIDS Inhibitor proteázy ANO
Tocilizumab Revmatoidní atrtritida Protizánětlivý ANO, používán v Číně při covid-19
Sarilumab Revmatoidní atrtritida Protizánětlivý Zatím NE

20. března 2020 byly na webu medRxiv, který zveřejňuje zatím nerecenzované a nepublikované vědecké články, publikovány výsledky randomizované studie, která srovnávala účinnost favipiraviru ve srovnání s arbidolem u 240 pacientů se zánětem plic (pneumonie) hospitalizovaných pro covid-19 ve třech nemocnicích v Číně. Jako primární parametr účinnosti bylo zvoleno vymizení příznaků během 7 dnů léčby (snížení horečky, úprava dýchacích obtíží, normalizace saturace krve kyslíkem a ústup kašle).

Ve skupině favipiraviru dosáhlo klinického cíle 71,43% pacientů, což bylo významně více než ve skupině arbidolu (55,86%). Ve skupině favipiraviru bylo také zjištěno, že příznaky ustupují rychleji než ve skupině arbidolu.

Favipiravir je lék proti viru influenzy, který cílí na virovou RNA polymerázu a jejím tlumením zpomaluje množení viru v lidských buňkách. Favipiravir již byl registrován v Japonsku a je součástí strategických zásob země pro případ pandemie chřipky. Arbidol byl již v minulosti proti chřipce používán v Rusku a Číně a opět byl znovu objevem v souvislosti s pandemií covd-19.

Tomáš Doležal

Zakladatel Institutu zdravotní ekonomiky iHETA, již 15 let se zabývá ekonomickými analýzami nákladů a přínosů ve zdravotnictví a problematikou hodnocení medicínských technologií (HTA). Má neodbytný pocit nedostatku kvalitních informací pro pacienty, a proto se rozhodl podílet na vytvoření informačního portálu Otevřené zdravotnictví.
dolezal@iheta.org