Koronavirus dopadá na chod firem,česká ekonomika letos asi klesne

Epidemie nového koronaviru doléhá na provoz podniků, podle Hospodářské komory ČR zasáhla preventivní opatření vlády už více než čtyři pětiny firem. Uzavření svých evropských závodů dnes oznámila německá automobilová skupina Volkswagen. V Česku se ve středu výroba zastaví v závodech Škody Auto v Mladé Boleslavi, Kvasinách a ve Vrchlabí. O týden později zastaví výrobu kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA). Ekonomové odhadují, že česká ekonomika za letošní rok s největší pravděpodobností klesne.

Situace kolem koronaviru bude stát podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Českou republiku až desítky miliard korun. Bude proto potřeba změna rozpočtu, řekl po jednání vlády. Rozpočet na letošní rok počítá zatím se schodkem 40 miliard korun, podle analytiků ale může překonat 100 miliard.

O okamžitou pomoc státu žádají živnostníci a zaměstnavatelé postiženi preventivními kroky vlády proti šíření koronaviru. Podle odhadů Hospodářské komory ČR stát musí k záchraně ekonomiky před kolapsem v následujících třech měsících vedle programů Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) připravit přibližně 40 miliard korun. Peníze by podle HK měly jít v první řadě na úhradu mezd a režijní výdaje.

Škoda Auto, která má subdodavatele z celé republiky a podle Sdružení automobilového průmyslu představuje pro mnoho z nich až 30 procent produkce, odstaví všechny své závody ve středu ve 22:00. Zaměstnanci budou od 18. března do 29. března dostávat 70 procent platu, poté 75 procent. Ve firmě jsou již dva potvrzené případy nákazy koronavirem. Podle plánů by měla odstávka trvat do 5. dubna do 22:00, zaměstnanci se tak na svá pracoviště vrátí v pondělí 6. dubna.

Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) zastaví výrobu od 25. března, tedy od středy příštího týdne výrobu. Přerušena by mohla být až do pátku 17. dubna, řekl ČTK mluvčí TPCA Tomáš Paroubek.

V ohrožení je celá výroba také ve společnosti KES z Vratimova u Ostravy, která dnes kvůli komplikacím při přejíždění přes hranice poslala 500 polských pracovníků domů s 60 procenty mzdy. Firma, která má 1300 zaměstnanců, nyní vyrábí na 40 procent, řekl ČTK jednatel firmy Martin Svozil. Společnost vyrábí kabelové svazky do automobilů.

Prodej nových aut soukromým osobám se kvůli opatřením proti šíření koronaviru téměř zastavil. Odbyt jednotlivých značek se v tomto týdnu snížil až o 90 procent.

ČMZRB, která vyřizuje bezúročné půjčky, evidovala k dnešním 12:00 téměř 900 žádostí o podporu od firem postižených situací kolem koronaviru a vládních opatření. Nejčastěji o pomoc žádají restaurace, hotely nebo cestovní kanceláře. Podnikatelé od pondělí v součtu požádali o dvě miliardy korun.

Česká tisková kancelář