Itálie od čtvrtka do 15. března kvůli koronaviru uzavře školy
10. Březen 2020 - novinky
Itálie od čtvrtka do 15. března uzavře kvůli šíření nového typu koronaviru školy v celé zemi. Po zasedání vlády, která o tomto opatření rozhodla, to oznámila ministryně školství Lucia Azzolinaová. Premiér Giuseppe Conte označil krok za výraz obezřetnosti, uvedl list Corriere della Sera. V Itálii nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo už 107 lidí, více než 3000 se jich virem nakazilo.
“Doufám, že se žáci do škol vrátí, jakmile to bude možné,” uvedla Azzolinaová. Mluvčí vlády později upřesnil, že se opatření netýká jen základních a středních škol, ale také univerzit.
Premiér Conte řekl, že vláda uvažuje o přijetí opatření, které by umožnilo jednomu z rodičů zůstat po dobu uzavření škol s nezletilými dětmi doma. Italský zdravotnický systém je podle Conteho sice silný, vzhledem k vysokému počtu nakažených mu ale hrozí přetížení. Je proto podle premiéra třeba přijmout přísná opatření proti šíření koronaviru.
Vláda usiluje o posílení zdravotnického systému, o 50 procent chce zvýšit počet lůžek na jednotkách intenzivní péče, uvedla ANSA.
Conte později ve videu zveřejněném na facebooku řekl, že Itálie je “silná země, která se nevzdává”. “Je pozitivní, že v Itálii se naprostá většina nakažených zotaví bez následků,” uvedl.
Už před více než týdnem byly uzavřeny školy a univerzity v nejpostiženějších regionech severní Itálie a některá města v epicentru epidemie jsou izolována.
Itálie je z celé Evropy nejhůře zasaženou zemí nynější epidemií nového koronaviru. Aktuálně je v zemi evidováno více než 3089 případů nákazy a nejméně 107 obětí. Podle šéfa civilní ochrany Angela Borrelliho podlehlo nemoci způsobené virem 3,47 procenta nakažených a 8,94 procenta se zotavilo. Itálie už otestovala téměř 30.000 lidí.
Italové podle ANSA zjevně budou muset změnit způsob života po dobu nejméně 30 dnů. Nemají se líbat na tváře, podávat si ruce a objímat se. Lidé starší 70 let dostali doporučení nevycházet z domu. V Lombardii by doma měli pokud možno zůstat lidé dokonce nad 65 let. Podle agentury Reuters chystá vláda dekret, který by uzavřel kina a divadla. Fotbalová utkání by se měla konat pouze bez diváků.
Koronavirus se nevyhýbá ani politikům. List Corriere della Sera dnes informoval, že se nakazila například starostka Piacenzy Patrizia Barbieriová či dva členové místní vlády regionu Emilia Romagna. V karanténě je také italský ministr průmyslu Stefano Patuanelli, u něhož nicméně testy zatím virus nepotvrdily.
Kvůli epidemii v Itálii zrušili řadu akcí, uzavřená jsou i některá muzea a galerie. Benátské bienále architektury, které mělo začít 23. května, dnes pořadatelé odsunuli až na 29. srpna. Skončí podle plánu 29. listopadu. Stín kvůli epidemii koronaviru padl také na velkolepou výstavu k 500. úmrtí renesančního malíře Raffaela Santiho, která se ve čtvrtek otevře v Římě. Pořadatelé se obávají nízké návštěvnosti navzdory tomu, že si zájemci v předprodeji koupili již 70.000 vstupenek. Cestu do Itálie plánovanou na konec března dnes odřekl belgický královský pár.
Epidemie má vážné dopady na italský cestovní ruch. Ztráty, které koronavirus způsobí od března do května, dnes svaz Confturismo odhadl na 7,4 miliardy eur (187 miliard Kč). V těchto třech měsících podle odhadu do Itálie přijede o 32 milionů turistů méně. “Bohužel platíme za následky mediální komunikace, která je smrtelnější než koronavirus,” postěžoval si předseda svazu Luca Patané.
Česká tisková kancelář