Ipsos: Klíčovými zdroji info o koronaviru jsou ČT a Novinky.cz

Klíčovými zdroji informací o koronaviru jsou pro Čechy Česká televize, server Novinky.cz a TV Nova. Následuje web iDNES.cz, televize Prima a Facebook. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Native PR mezi 550 respondenty.

Českou televizi jako klíčový zdroj zpráv o epidemii označilo 45 procent lidí, Novinky.cz 31 procent a Novu 29 procent. Ze zpravodajství serveru iDNES.cz čerpá 18 procent, Primy 17 procent a Facebooku 15 procent lidí.

“Ve sledování zpráv vede jednoznačně televize a online servery. Je to dáno omezením pohybu obyvatelstva, kdy čas strávený doma Češi vyplňují právě sledováním zpráv a internetu. Zároveň si nemožnost osobního setkávání kompenzují zvýšenou aktivitou na sociálních sítích, kde nejen získávají informace, ale jsou i sami aktivnější,” uvedla Lucie Pech z agentury Native PR.

Sociální sítě jsou podle průzkumu třetím nejdůležitějším zdrojem informací o koronaviru a celkově je sleduje 39 procent Čechů. Nejrozšířenější Facebook má v České republice přibližně 5,8 milionu účtů.

Informace na Facebooku vyhledávají dvakrát častěji ženy než muži. Zprávy na Facebooku sleduje také více mladší generace, nejvíce uživatelů tvoří věková skupina mezi 25 a 34 lety (27 procent). Češi podle průzkumu na Facebooku také sami zvýšili svou aktivitu, aktivnějších je 14 procent respondentů. Nejčastěji vstoupili do skupiny, která se zabývala pomocí ohroženým skupinám, podnikatelům nebo spotřebitelům. Učinila tak polovina aktivnějších facebookových uživatelů.

Česká tisková kancelář