EU nesouhlasí s tím, že USA lety z Evropy zakázaly bez konzultace

Evropská unie nesouhlasí se skutečností, že Spojené státy o zavedení zákazu letů z Evropy rozhodly jednostranně a bez konzultace. Ve společném prohlášení to dnes uvedli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel. Agentura DPA informovala, že von der Leyenová také kvůli Trumpovu kroku na dnešek svolává krizovou schůzku klíčových členů svého týmu.

“Koronavirus je globální krizí, která se neomezuje na nějaký kontinent a vyžaduje spolupráci spíše než jednostranný postup,” upozornili von der Leyenová a Michel ve stručném vyjádření pro média. Dodali, že Evropská unie podniká silné kroky, aby omezila šíření viru.

Šéf Bílého domu v noci na dnešek ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do USA z Evropy s výjimkou Británie a několika dalších evropských států mimo schengenský prostor. Evropské země podle něj neudělaly dost proto, aby zabránily rozšíření nákazy z Číny na svém území.

“Evropa podniká všechny nutné kroky, aby dostala pod kontrolu šíření viru, omezila množství zasažených lidí a podpořila výzkum,” uvedl dnes Michel v reakci na Trumpovo prohlášení s tím, EU se chce předejít ekonomickému dopadu měsíčního zákazu letů do USA.

O Trumpově rozhodnutí bude dnes von der Leyenová mluvit s klíčovými členy Evropské komise. Projednat s nimi hodlá také vývoj v Itálii, která je z evropských zemí koronavirem nejvíce zasažená, ale také to, jak současnou situaci hodnotí Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Prezident Trump v televizním projevu sdělil, že americká vláda byla kvůli zákazu v kontaktu se spojenci. Podle diplomatů oslovených ČTK však Washington o svých plánech nijak blíže s unií nediskutoval.

Trumpovo rozhodnutí kritizoval například šéf třetí nejsilnější politické skupiny v Evropském parlamentu Dacian Ciološ. “Nacionalismus a obviňování nejsou vakcínou…Evropa bude vaším partnerem, ale ne obětním beránkem,” vzkázal předseda skupiny evropských liberálů americkému prezidentovi na twitteru.

Česká tisková kancelář