Dovolená na dlouhodobou péči

Víte o tom, že od 1. června 2018 máte nárok na 3 měsíce placené dovolené, pokud váš blízký potřebuje dlouhodobé ošetřování? Poradíme Vám, jak získat dlouhodobé ošetřovné a co musíte splnit. Ošetřovací dovolenou si smí vzít manžel, manželka, registrovaný partner nebo partnerka, sourozenci, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta či strýc nemocného, nebo babička či dědeček. Rovněž partneři přímých příbuzných, pokud s pacientem sdílí domácnost. Aby za dobu čerpání dovolené získali část platu, musí si platit zdravotní pojištění. Zaměstnavatel má ze zákona povinnost dlouhodobou dovolenou umožnit.

OSVČ mohou dlouhodobé ošetřovné čerpat také, ale pouze za podmínky, že si platí nemocenské pojištění minimálně 90 dní před začátkem čerpáním ošetřovného. Dlouhodobé ošetřovné můžete pobírat pouze za předpokladu, že se budete starat o osobu, jež strávila minimálně týden v nemocnici a podle lékařů vyžaduje ještě aspoň další měsíc celodenní péči. Čili lidé po mrtvici, po úrazu, s nádorovým onemocněním a podobně.

Kde o něj zažádat? Ošetřovaný musí dát nejprve písemný souhlas, že si přeje být ve vaší péči. Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče vystaví ošetřující lékař zařízení, kde došlo k hospitalizaci, na žádost pacienta nebo jeho zákonného zástupce. 1. díl Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče zašle ošetřující lékař na Správu sociálního zabezpečení, 2. díl náleží nemocnému, který pacient předá svému obvodnímu lékaři. 3. díl převezme pečující osoba, aby dokázala nutnost dlouhodobé péče o osobu blízkou.Peníze můžete pobírat nejdéle tři měsíce a to ve výši 60% části ze základu jeho příjmu.

Lenka Petrášová

Dvacet let se coby novinářka snažila přijít na to, jak funguje české zdravotnictví a proč je v něm tolik nelogických zákrut. Díky tomu otevírala v MF DNES témata, která široce rezonovala napříč společností. Získala za ně také tři prestižní novinářská ocenění. Dnes pracuje ve vydavatelství Economia. Vzhledem k tomu, že svět zdravotnictví považuje za důležitý a domnívá se, že relevantní informace o něm v Česku stále chybí, rozhodla se podílet se na tom, aby se to změnilo.
lenka.petrasova@seznam.cz